Biznes-informator24.pl

Program rodzina na swoim| 03.11.2011

OFE- czym jest oraz zabezpieczyć się przed emeryturą | 03.11.2011

Otwarty Fundusz Emerytalny jest to System obowiązkowy dla osób, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i urodziły się po 31 grudnia 1968 roku. Nowym systemem objęci zostali także urodzeni przed 1 stycznia 1969, a po 31 grudnia 1948, jednakże mogli dokonać wyboru czy chcą pozostać w ZUS-ie (I filar) czy przejść na nowe zasady. Zatem można uznać, iż OFE jest niczym innym jak obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, które w teorii zapewni nam bezpieczną oraz szczęśliwą emeryturę. Jak sytuacja wygląda pod względem praktycznym ? Otóż OFE jest narzędziem, które ma z założenia bezpiecznie inwestować część środków, którą ZUS przekazuje z każdym miesiącem w którym otrzymaliśmy wynagrodzenie. W opinii ekspertów, aby zapewnić sobie bezpieczną oraz godziwą emeryturę powinniśmy zacząć oszczędzać regularnie kwotę 100 złotych miesięcznie począwszy od 20 roku życia, kwota ta stanowić będzie odzwierciedlenie średniej wartości naszego dochodu w okresie w którym byliśmy zatrudnieni, a zatem kwota ta zagwarantuje nam emeryturę na takim poziomie jak nasze dochody, naturalnie kwota ta będzie powiększona o wartość inflacji. Tym czasem OFE otrzymuje mniej więcej 1 % ( w dużym przybliżeniu ) naszego dochodu w miesiącu, zaś sposób inwestowania środków przez OFE jest bezpieczny i jest niemalże równy z wartością inflacji , zatem powstaje pytanie jak będzie wyglądała nasza emerytura, którą zapewni nam OFE ?

Na czym polega program OFE oraz jak wybrać korzystny

Wybór odpowiedniego OFE jest niezwykle trudny bowiem w teorii firma, którą wybierzemy zapewni nam bezpieczną emeryturę w przyszłości, w dalszej części artykułu dowiedzą się Państwo jak wygląda OFE od strony praktycznej. Wybór firmy powinien stanowić przemyślaną oraz zdecydowaną decyzję z naszej strony, co prawda zmiana firmy jest bezpłatna ( jeden raz do roku ) aczkolwiek warto poświęcić trochę czasu i skupić się na analizie ofert każdej z firm, których wybór planujemy. Po przeprowadzeniu takiej analizy możemy dojść do wniosku , iż oferty te są albo identyczne albo różnią się niemalże w sposób niezauważalny, dlaczego tak jest ? Dlatego, że OFE jest narzędziem Państwowym, realizowanym przez niezależne podmioty gospodarcze jak Towarzystwa Ubezpieczeniowe czy Banki oraz inne instytucje finansowe, jednakże warunki prowadzenia Otwartego Funduszu Emerytalnego oraz sposób zarządzania naszymi środkami przez te instytucje jest ściśle określony przez ustawodawcę, co w teorii eliminuje możliwość pełnego zarządzania naszymi aktywami przez firmy zewnętrzne, jest to sytuacja odwrotna od działania III filaru a zatem dodatkowego ubezpieczenia emerytalnego w którym możemy określić jak mają być inwestowane nasze środki. W przypadku OFE odgórnie ustalone są zasady inwestowania środków i jest to tzw. sposób zrównoważony z przewagą dla inwestycji bezpiecznej jak obligacja skarbu Państwa itp., bowiem jedynie jedna piąta naszych środków zgromadzonych w OFE może być inwestowana w sposób agresywny a zatem np. w akcje lub w prywatne fundusze inwestycyjne. Problem polega na tym, iż inwestowane środki zyskują około 2 do maksymalnie 5 % w ciągu roku co po pierwsze jest niemalże równe z poziomem inflacji a po drugie kwota jaka trafia co miesiąc do OFE stanowi niespełna 1 % naszych dochodów a zatem na emeryturze możemy liczyć jedynie na około 30 % naszych dotychczasowych zarobków.

Jak odpowiednio zabezpieczyć się na emeryturę ?

Problem z OFE jest do tego stopnia poważny, iż nie gwarantuje nam ani odpowiednich środków do życia na emeryturze ani nie stanowi gwarancji, iż dana emerytura zostanie wypłacona zgodnie z ideą ustawodawcy, bowiem środki, które gromadzimy przez całe życie są oraz będą w przyszłości uzależnione od decyzji rządu, co oznacza, iż istnieje ryzyko, iż środki te mogą posłużyć w innym celu niż nasza emerytura w wyniku problemów społeczno ekonomicznych naszego kraju, które mogą pojawić się w przyszłości. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w III filarze, czyli dodatkowym zabezpieczeniu emerytalnym ( sami ustalamy kwotę którą wpłacamy ), które stanowi naszą, indywidualną Umowę z danym ubezpieczycielem lub Funduszem Emerytalnym oraz innymi instytucjami Finansowymi. Zatem w tym przypadku o przeznaczeniu oraz sposobie inwestowania naszych środków decydujemy my sami lub firma której powierzyliśmy opiekę nad naszymi oszczędnościami. To co sprawia, iż ta forma ma zdecydowanie większe szanse na zapewnienia nam godziwej emerytury to fakt, iż nigdy żadna instytucja Państwowa nie będzie miała prawa przejęcia tych środków. Niestety tutaj powstaje inne ryzyko związane z możliwością bankructwa firmy której zaufaliśmy. I teraz powstaje kluczowe pytanie, co zrobić aby się zabezpieczyć na emeryturę skoro nigdzie nie będziemy mieli gwarancji, iż nasze środki odzyskami w jakiejkolwiek postaci. Rozwiązanie tego problemu nie jest łatwe, bowiem musimy zastanowić się jaka forma zabezpieczenia zapewni nam kapitał w przyszłości. W naszej ocenie takim kapitałem są nieruchomości, bowiem nie zależnie od kryzysów ekonomicznych czy decyzji rządzacych nasze nieruchomości zawsze będą miały jakąś wartość choć specjaliści w tej kwestii są zgodni, wartość nieruchomości zdecydowanie będzie rosła w szybszym tempie w przeciwieństwie do środków finansowych zgromadzonych w II czy III filarze.

Jak zapewnić sobie emeryturę w postaci środków ulokowanych w nieruchomości ?

Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z pewnych form zabezpieczenia kapitału, problem polega na tym, iż możliwość inwestowania we własną nieruchomość mają osoby zamożne lub posiadające wysokie dochody a co w przypadku w którym jesteśmy w wieku 25 lat i pragniemy rozpocząć oszczędzanie na naszą emeryturę ? Rozwiązaniem jest zakup nieruchomości pod wynajem, bowiem taka forma zapewni nam nie tylko zabezpieczenie kapitału na emeryturę ale także zapewni, iż kredyt, który zaciągnęliśmy na zakup naszego mieszkania będzie spłacany ze środków uzyskanych w wyniku wynajmu naszej nieruchomości. Warto pamiętać, iż zakup nieruchomości w celach mieszkaniowych a zakup nieruchomości pod wynajem są to dwie różne formy kredytowania, pierwsza z nich dotyczy jedynie naszych aktualnych zarobków, druga dotyczy konieczności sporządzenia biznes planu w którym wskażemy bankowi jaki przychód będzie generowała nasza nieruchomość a dopiero w następnym etapie bank zażąda dodatkowych argumentów w postaci naszych dochodów, które nie będą musiały stanowić tak dużej kwoty jak w przypadku mieszkania kupowanego w celach mieszkaniowych. Idea takiego zabezpieczenia polega na zakupie mieszkanie poprzez kredyt inwestycyjny oraz spłatę kredytu ze środków uzyskanych w wyniku wynajmu nieruchomości. Gdy osiągamy wiek emerytalny posiadamy wówczas nieruchomość, która stanowi nasz osobisty kapitał pozwalający na dalsze uzyskiwanie środków pochodzących z wynajmu lub w postaci środków pieniężnych które uzyskamy ze sprzedaży danej nieruchomości. Przykład takiej sytuacji to mieszkanie 3 pokojowe zakupione za kwotę 350 tysięcy złotych w kredycie na okres 30 lat. Wówczas średnia wysokość raty miesięcznej wyniesie około 1900 złotych co stanowi kwotę około 70 % przychodu z wynajmu, pozostałe 30 % stanowią podatki oraz opłaty administracyjne lub konserwacyjne.

 

Zobacz także : | Przewodnik Kredytowy | Kursy Walut | Biznes Plan dla domowego budżetu |Kalkulator Kredytowy | Złóż wniosek o kredyt w programie Rodzina na Swoim

Udziel odpowiedzi na ten artykuł | Zgłoś naruszenie zasad | Dodaj nowy artykuł | źródło : biznes-informator24.pl

O naszym serwisie

Serwis biznes-informator24.pl powstał z myślą o osobach prowadzących lub planujących rozpoczęcie działalności. W naszym serwisie znajdą Państwo wszelkie informacje dotyczace opracowania biznes planów, rozwiązań kredytowych , produktów inwestycyjnych , oraz wiele innych, przydatnych informacji. Nasz portal udostępnia Państwu szereg innych możliwości jak wypowiedzi na naszym forum czy zamieszczenie ofert inwestycyjnych. Naszą ideą jest zapewnienie Państwu pełnego wsparcia dla Państwa biznesu.     REGULAMIN

Kontakt

Pomoc 24/7

biuro@biznes-informator24.pl

Dla reklamodawców

m.klos@biznes-informator24.pl