Biznes-informator24.pl

Księgowość dla firm - porady oraz przydatne informacje

ŒKażdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważnym elementem każdej firmy jest księgowość, bowiem od jej profesjonalizmu uzależniona będzie kondycja finansowa naszego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości oraz profilu działalności. Przy wyborze odpowiednich osób, które będą odpowiedzialne za księgowość w firmie, przedsiębiorca stoi przed poważnym wyborem - zatrudnić księgową lub księgowego czy wybrać księgowość zewnętrzną oraz co naprawdę przyniesie większe korzyści dla firmy. Ÿźródło: biznes-informator24.pl | W tym artykule znajdziesz informacje o |Jak prowadzić księgowość firmy we własnym zakresie | Jak dopasować odpowiednie rozwiązania księgowe dla firmy |Księgowość zewnętrzna| Własna księgowa czy księgowość zewnętrzna - argumenty za i przeciw | Porównanie ofert firm specjalizujących się w świadczeniu usług księgowych |

Jak prowadzić księgowość firmy we własnym zakresie

Prowadzenie księgowości małej lub średniej firmy w głównej mierze zależy od naszych chęci oraz czasu, ponieważ zdecydowana większość mniejszych firm prowadzi księgowość na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów a takie rozwiązanie nie jest skomplikowane i nie wymaga większych umiejętności. Pamiętajmy jednak o zmienności przepisów prawa w Polsce, bowiem przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia rozliczeń w oparciu o aktualne przepisy lub rozporządzenia, ponadto zdecydowana większość przedsiębiorców, mimo dobrych chęci nie dysponuje wolnym czasem na prowadzenie spraw rozliczeniowych, wówczas najprostszym rozwiązaniem jest zakup programu, który w znaczny sposób pomoże nam w prowadzeniu naszej księgowości oraz jednocześnie będzie aktualizowany o nowe zmiany lub zasady rozliczania podatków. Program do profesjonalnej obsługi księgowej kosztuje w granicach 400 złotych, a funkcjonuje on w oparciu o aktywne arkusze kalkulacyjne, najczęściej programu Microsoft Excel, zatem po stronie przedsiębiorcy pozostaje jedynie wypełnianie poszczególnych pół w arkuszu o poszczególne pozycje księgowe. Dodatkową zaletą takiego programu jest możliwość generowania faktur VAT oraz innych, istotnych dokumentów księgowych, co w znaczący sposób ułatwia pracę przedsiębiorcy. Zatem samo prowadzenie księgowości tzw. uproszczonej nie jest dużą przeszkodą dla przeciętnego przedsiębiorcy, problemem jest brak fachowej porady ze strony osoby, która powie nam z jakich rozwiązań możemy korzystać aby np. jak odliczyć oraz jak kwalifikować koszty jakie generuje nasza firma. Przedsiębiorca, który na własną rękę prowadzi księgowość ponosi ryzyko nieprawidłowego rozliczenia np. kosztów lub zwrotu podatku VAT co może skutkować karą ze strony Urzędu Skarbowego, dlatego warto korzystać pomocy profesjonalnego księgowego lub zainwestować w program księgowy ( Generator Finansowy ), który udostępnia możliwość kontaktu z księgową w ramach abonamentu za program. ( średni koszt to około 600 złotych rocznie ) .

Jak dopasować odpowiednie rozwiązania księgowe dla firmy

Kiedy operacji księgowych jest więcej, firma prowadzi działalność o szerokim zakresie usług, czy handluje z zagranicą, warto zatrudnić doświadczonego księgowego, który odpowiedzialny będzie za wszelkie transakcje, koszty oraz podatki naszej firmy co pozwoli na oszczędności czasu, a w wielu przypadkach także pieniędzy, bowiem błędne księgowanie może doprowadzić do dużych kar finansowych nałożonych po wizycie kontrolerów z urzędu skarbowego. Bez względu na formę prowadzenia działalności, czyli wariant w którym samodzielnie prowadzimy księgowość, czy robi to za nas nasz księgowy, powinniśmy nabyć aplikacje rachunkowe, które będą stanowiły podstawę do prowadzenia naszych rozliczeń. W przypadku małych firm będą to pojedyncze programy, wykonujące proste czynności odpowiednio do zapotrzebowania, zatem w skład takich programów wyodrębnić możemy Generator Finansowy - odpowiadający za prowadzenie rozliczeń firmy, Generator kadrowo - Płacowy - odpowiadający za poprawne rozliczenia wynagrodzeń dla pracowników, Generator Umów Cywilno-prawnych - odpowiadający za zgodność dokumentów ( Umów ) z prawem RP, Generator Zestawienia Towarów - odpowiadający za ścisłą kontrolę asortymentu w firmie. W większości dużych firm korzysta się z programów, które posiadają zdecydowanie bardziej zaawansowane funkcje niż te wcześniej wspomniane. Wybór odpowiedniego rozwiązania dla naszej firmy jest niezwykle istotny bowiem stanowić on będzie gwarant zgodności prowadzenia rozliczeń naszej firmy. Większość dostępnych na rynku programów posiada właściwie podobne funkcje, różnica polega na obsłudze jaką dany program zapewnia i na to należy zwracać uwagę. Gdy wybierzemy produkt o najniższej cenie możemy spodziewać się jedynie obsługi dotyczącej samego użytkowania programu, zaś w przypadku droższych programów, często nawet o kilka tysięcy złotych w stosunku do programu najtańszego, możemy spodziewać się także pomocy w sprawach księgowych, ponadto programy te najczęściej posiadają funkcję auto aktualizacji co daje nam częściową gwarancję, iż nasze rozliczenia prowadzone będą w oparciu o aktualne przepisy prawa. Częściowa gwarancja oznacza, iż dystrybutor programu nie odpowiada za konsekwencje wynikłe z tytułu błędnej pracy programu, zatem pamiętajmy, iż niezależnie od wybranego rozwiązania musimy kontrolować sytuację na bieżąco. Programy księgowe można nabyć już od 399 złotych za licencję lub abonament ( roczny ) . W przypadku bardziej zaawansowanych systemów musimy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet do kilkunastu tysięcy złotych za zakup programu + abonament miesięczny za aktualizację oprogramowania.

Księgowość zewnętrzna

Księgowość zewnętrzna jest rozwiązaniem zarówno dla małych jak i średnich a także dużych przedsiębiorstw, aktualnie na polskim rynku coraz częściej powstają firmy, które specjalizują się w prowadzeniu księgowości tylko dla ściśle określonych odbiorców. W 2010 roku na Polskim rynku pojawiły się między innymi takie firmy jak Tax Care S.A. ( Gupa Getin Noble Banku ) Accreo Taxand oraz wiele innych mniejszych lub większych podmiotów co przyczyniło się do początku wielkiej rewolucji na polskim rynku firm świadczących usługi księgowe. Owa rewolucja dotyczyła zarówno poziomu świadczonych usług jak i zdecydowanego spadku cen. Jeszcze w 2005 roku za prostą obsługę księgową trzeba było zapłacić nawet tysiąc złotych miesięcznie, niezależnie czy zgłosiliśmy się do sąsiada, który prowadzi biuro rachunkowe czy do dużej firmy. Stawki, jakie obecnie obowiązują w biurach rachunkowych kształtują się na poziomie od 100 złotych do kilku tysięcy złotych na miesiąc. Cena usług zależy z jednej strony od skomplikowania rachunkowości firmy (mierzonego najczęściej ilością dokumentów w miesiącu), a z drugiej od tego, czy biuro ponosi odpowiedzialność finansową za swoje działania. W takim wypadku, jeżeli np. kontrola skarbowa wykaże, że w wyniku złego zaksięgowania, firma zapłaciła mniejszy podatek niż powinna, będzie się mogła domagać rekompensaty poniesionych kar. Kolejnym ważnym czynnikiem który powinien wpłynąć na wybór księgowości oprócz prowadzenia ksiąg, jest świadczenie usług o charakterze doradczym w zakresie doradztwa podatkowego a także prawnego. Pamiętajmy jednak, iż przy wyborze odpowiedniej firmy powinniśmy kierować się zasadą wyboru firmy odpowiedniej dla naszego profilu działalności z zachowaniem najniższej ceny za usługi. Pamiętajmy, iż w obliczu dużej konkurencji na Polskim rynku usług księgowych jesteśmy w stanie wiele wynegocjować, ponieważ każdej firmie opłaci się obniżyć cenę aby pozyskać nowego klienta, niezależnie od wielkości danej firmy. W tym celu polecamy ogłaszanie tzw. konkursu ofert, w którym jasno określamy czego oczekujemy od firmy oferującej dane usługi a następnie wybieramy firmę, która zaoferuje najkorzystniejszą ofertę. W ten sposób mamy gwarancję, iż pozyskamy właściwego Partnera przy najkorzystniejszych warunkach finansowych.

Własna Księgowa/y czy Księgowość zewnętrzna - argumenty za i przeciw

Biorąc pod uwagę wcześniej opisane kwoty, nasuwa się jeden wniosek - wybrać księgowość zewnętrzną. Aczkolwiek sprawdźmy sami jakie argumenty przemawiają za każdym z wariantów . Przy porównaniu rozwiązań księgowych weźmiemy pod uwagę kilka czynników dla średniej wielkości przedsiębiorstwa ( Firma projektująca strony www, zatrudniająca 3 pracowników o średniej liczbie klientów na poziomie 6 w miesiącu ) : 1. Koszty miesięczne 2. Dostępność usług 3. Dodatkowe zalety.

f

Porównanie ofert firm specjalizujących się w świadczeniu usług księgowych

Poniżej przedstawiamy oferty kilku przypadkowo wybranych firm świadczących usługi o charakterze doradczym w zakresie obsługi księgowej dla firm. W poniższym zestawieniu prezentujemy oferty dla Firm prowadzących księgowość uproszczoną ( KPiR ) w rozliczeniu miesięcznym.

tax careTax Care S.A. | Domaniewska 39 A , 02-672 Warszawa | Kontakt telefoniczny : 22 262 00 00 / E-mail : kontakt.taxcare@taxcare.pl | Oferta firmy : Księgowość podstawowa - KPiR ( do 3 dokumentów w miesiącu / powyżej 3 ) 159 zł brutto* / 249 zł brutto * | dodatkowe usłgi : Pełna księgowość, Pomoc prawna , doradztwo kredytowe , doradztwo inwestycyjne . Wielkość firmy :10 / 10

m

Taxxo-Columb Technologies S.A. | Łubinowa 1f/7, 52-210 Wrocław | Kontakt telefoniczny: 71 78 78 007 / E-mail : taxxo@taxxo.pl |Oferta firmy : księgowość internetowa dla firm - podstawowa KPiR ( brak szczegółówych danych o ofercie ) od. 149 zł brutto * | dodatkowe usługi : Raporty Finansowe. Wielkość firmy : 3 / 10

 

*Powyższe zestawienie ma charakter informacyjny i nie stanowi ono oferty handlowej w rozumieniu prawa RP a także nie stanowi rankingu. Poniższe zestawienie przedstawia wybrane oferty firm świadczących usługi księgowe, wybórprezentowanych poniżej firm jest dowolny. Firmy zostały wybrane losowo w dniu 14.09.2011 roku.

Zobacz także : Biznesplan | Analiza SWOT | Strategia Marketingowa | Analiza Finansowa

Udziel odpowiedzi na ten artykuł | Zgłośœ naruszenie zasad | Dodaj nowy artykuł | źŸródło : biznes-informator24.pl

O naszym serwisie

Serwis biznes-informator24.pl powstał z myœlš o osobach prowadzšcych lub planujšcych rozpoczęcie działalnoœci. W naszym serwisie znajdš Państwo wszelkie informacje dotyczace opracowania biznes planów, rozwišzań kredytowych , produktów inwestycyjnych , oraz wiele innych, przydatnych informacji. Nasz portal udostępnia Państwu szereg innych możliwoœci jak wypowiedzi na naszym forum czy zamieszczenie ofert inwestycyjnych. Naszš ideš jest zapewnienie Państwu pełnego wsparcia dla Państwa biznesu.     REGULAMIN

Kontakt

Pomoc 24/7

biuro@biznes-informator24.pl

Dla reklamodawców

m.klos@biznes-informator24.pl