Artykuł : Administrator Bezpieczeństwa Informacji - informator dla przedsiębiorcy

Przeglądaj artykuły | Artykuł - "ABI" | Przejdź do Forum | Strona główna  | Oceń ten artykuł  | zobacz także: jak napisać biznes plan     minholder   minholder   minholder

Administrator Bezpieczeństwa Informacji - informator dla przedsiębiorcy                                    18.01.2016 biznes-informator24.pl

dotacja z PUPW ostatnim czasie coraz częściej mówi się o wymogach GIODO dotyczących ochrony danych osobowych, w tym artykule wyjaśniamy jakie obowiązki od 1 Stycznia 2015 roku ciążą na każdym przedsiębiorcy w Polsce. W artykule opiszemy także jakie kroki należy podjąć aby skutecznie chronić przechowywane dane osobowe i tym samym uchronić się przed surowymi karami jakie mogą nas czekać ze strony GIODO.

Ostatnia nowelizacja ustawy z dnia 1 stycznia 2015 roku miała za zadanie ujednolicić przepisy krajowe do przepisów Unii Europejskiej a tym samym ujednolić podstawy prawne ochrony danych osobowych w działalności gospodarczej na terenie wspólnoty. Jednocześnie przedstawiciele GIODO, coraz częściej mówią o zmianie funkcji swojej instytucji ze szkoleniowej na kontrolną. Należy się więc spodziewać, że w najbliższej przyszłości GIODO rozszerzy działalność kontrolną w zakresie wypełniania obowiązków ochrony danych w firmach i innych instytucjach zarejestrowanych na terytorium Polski, co przy braku wdrożenia odpowiednich działań będzie skutkować dość wysokimi sankcjami karnymi, zarówno jednorazowymi jak i wielorazowymi lub odpowiedzialnością karną dla Administratora Danych Osobowych, który umyślnie nie wywiązuje się z narzuconych obowiązków.

abi warszawa

Kim jest Administrator Bezpieczeństwa Informacji (ABI)

Administrator Bezpieczeństwa Informacji jest osobą fizyczną wyznaczoną przez firmę lub jednostkę organizacyjną do prowadzenia polityki bezpieczeństwa danych osobowych zgodnie z wymogami ustawy. ABI może zostać powołany z wewnętrznej struktury organizacyjnej (wyznaczony pracownik) lub też struktur zewnętrznych np. poprzez outsourcing usługi. Outsourcing ABI pozwala na ograniczenie kosztów realizacji wymogów ustawowych i zwiększenie bezpieczeństwa realizowanych zadań korzystając z wiedzy i doświadczenia zespołu ekspertów z dziedziny prawa, informatyki i zarządzania.

Kogo dotyczy obowiązek ochrony danych osobowych

każdej nawet najmniejszej firmy czy też innej jednostki organizacyjnej zatrudniającej jednego pracownika lub posiadającej i gromadzącej dane Klientów będących osobami fizycznymi, co w myśl ustawy: przetwarza dane osobowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. Zatem obowiązek ten dotyczy zarówno wielkich korporacji jak i małych, jednoosobowych firm ale także i instytucji, fundacji, i wszelkiego rodzaju innych podmiotów. Oznacza to, że firma zobowiązana jest do ich ochrony przed kradzieżą, wyciekiem czy też zniszczeniem poprzez bezwzględne wdrożenie dokumentacji ochrony danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem do art.39a w tym szczególnie: dokumentu polityki bezpieczeństwa, instrukcji zarządzania systemami informatycznymi, wykazów ewidencyjnych i umów o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Ponadto na właścicielach firm spoczywa obowiązek rejestracji zbiorów danych osobowych w GIODO, chyba że wyznaczony zostanie ( w ramach struktury organizacyjnej ) Administrator Bezpieczeństwa Informacji, co pozwala na zniesienie obowiązku rejestracji, z wyjątkiem przetwarzania danych wrażliwych.

Aktualnie kara za nie wywiązanie się z obowiązku ochrony danych osobowych jednorazowo może wynieść 10 000 zł w przypadku osób fizycznych i 50 000 zł w przypadku osób prawnych.

 

dotacja z PUPDane, które podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu do GIODO to:

- Zbiory danych Klientów.
- Dane korespondencyjne Klientów.
- Rejestry korespondencji (szkół, firm, jednostek organizacyjnych).
- Bazy Newsletterów.
- Bazy konkursowe, rejestry uczestników i akcjonariuszy.
- Rejestry wysyłkowe towarów.
- Rejestry reklamacji.
- Beneficjenci działań fundacji / stowarzyszeń.
- Zbiory danych darczyńców.
- Księgi gości, księgi meldunkowe.
- Rezerwacje imienne usług.
- Wszystkie inne dane osobowe, które nie podlegają zwolnieniu.

abi

Tagi : administrator bezpieczeństwa informacji , abi, GIODO, ochrona danych osobowych, przepisy abi, abi, odo, administrator bi, ustawa o ochronie danych osobowych, abi, abi kara.

Zobacz także : | Jak pozyskać środki na rozpoczecie działalności gospodarczej | Jak napisać Biznes Plan | Przejdź do Forum | © Copyright 2011 - 2016 biznes-informator24.pl

O naszym serwisie

biznes plan Serwis biznes-informator24.pl powstał z myślą o osobach prowadzących lub planujących rozpoczęcie działalności. W naszym serwisie znajdą Państwo wszelkie informacje dotyczace opracowania biznes planów, rozwiązań kredytowych , produktów inwestycyjnych , oraz wiele innych, przydatnych informacji. Nasz portal udostępnia Państwu szereg innych możliwości jak wypowiedzi na naszym forum czy zamieszczenie ofert inwestycyjnych. Naszą ideą jest zapewnienie Państwu pełnego wsparcia dla Państwa biznesu.     REGULAMIN

Kontakt

biznes informator
Pomoc 24/7

biuro@biznes-informator24.pl

Dla reklamodawców

m.klos@biznes-informator24.pl

bezpłatne ogłoszenia, dodaj darmowe ogłoszenie. ogłoszenia za darmo